Troy Lee Designs, Red Bull och Ducati gör nu sin efterlängtade entré i amerikansk supercross
Man har rekryterat två tunga namn: Justin Barcia och Dylan Ferrandis.
Ryktena om Barcia till Ducati har cirkulerat länge. Nu är det officiellt. “Bam Bam” kommer in med en stark 2025-säsong i ryggen och är taggad på att vrida om handtaget på helt nya Ducati Desmo450 MX.
“Jag är sjukt taggad. Kul att vara tillbaka hos TLD-gänget. Jag vill lära, pusha och fightas om podium och vinster.” – Justin Barcia

Det stora utropstecknet? Dylan Ferrandis. Den tidigare SX- och MX-mästaren hoppar över till Ducati och återförenas med Troy Lee Designs – teamet som stöttade honom redan på 85cc-tiden.
“Att få vara med på Ducatis första USA-säsong är stort. Cykeln känns grym och teamet är redo.” – Dylan Ferrandis

Teamet leds av Josh Wisenor tillsammans med Rick “Ziggy” Zielfelder, som varit djupt involverad i utvecklingen av Desmo450 MX inför SX-debuten.
Troy Lee själv sammanfattar känslan:
“En dröm som blir verklighet. Tre ikoniska varumärken, ett starkt team, och Ducati på 100-årsjubileum – nu kör vi!”
Ducati gör entré med full fabrikssatsning, stöttade av Red Bull och ett gäng premiumpartners, inklusive Chip Ganassi Racing och PPG.
Debuten sker 10 januari 2026 – Anaheim 1
Ducati är officiellt med i matchen. Och depån blir aldrig densamma.






