BREAKING NEWS: Jorge Prado lämnar Kawasaki Race Team

Prado lämnar Kawasaki Team Green

Kawasaki meddelar i ett officiellt uttalande att man nått en överenskommelse om att avsluta samarbetet med Jorge Pradoi förtid. Avtalet upphör att gälla den 16 oktober 2025.

I pressmeddelandet kommenterar Kawasaki

”vi önskar Jorge Prado allt gott i hans framtida karriär”

Monster Energy Kawasaki arbetar nu intensivt med förberedelserna inför 2026 års SMX World Championship™, och teamet planerar att presentera sina förare för 450-klassen och 250-klassen i början av november. Den nya säsongen av Monster Energy AMA Supercross Championship drar igång den 10 januari 2026 på Angel Stadium i Anaheim, Kalifornien.

Prado skrev på för Monster Energy Kawasaki inför säsongen 2025 för att tävla i både Supercross och motocross. Samarbetet fick dock aldrig riktigt fäste, och Prado hade svårt att hitta rätt känsla på KX450 maskinen. Redan i början av september stod det klart att något var på väg att förändras, när han och teamet kom överens om att han skulle stå över SuperMotocross finalen.

Samtidigt uppstod spekulationer kring Team Spain och Prados ville att köra en KTM i Motocross of Nations – trots att han fortfarande hade kontrakt med Kawasaki. I slutändan handlade det främst om batt han inte kom överens med KX450; det är välkänt att vissa förare har svårt att anpassa sig när de byter från de österrikiskt byggda motorcyklarna  till japanska märken, eftersom skillnaderna i körkaraktär är stora.

Nu väntas Kawasaki istället ta in Chase Sexton som ny förare i 450 klassen till 2026. Rykten om att Sexton, som själv haft svårt komma tillrätta KTM hojarna, och att han skulle vara på väg till Kawasaki har cirkulerat i månader – nu med Prados avsked ser det ut som att pusselbitarna börjar falla på plats.

Peter Mackhé
Peter Mackhé
Peter Mackhé är grundaren av MotorWorld och har en lång passion för allt som rör motorer. Med ett särskilt intresse för bilar och motorcyklar startade han MotorWorld för att skapa en plattform där alla motorentusiaster kan samlas och dela sin glädje. Peter har en bakgrund inom både racing och hemmabyggen och brinner för att sprida nyheter och berättelser om allt från klassiska fordon till de senaste innovationerna inom motorvärlden.

Mer från samma skribent

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Relaterade artiklar

Annons

Senaste artiklarna

Fordonsskatt släp 2026: Skatten slopas för vikter mellan 751–3000 kg

Fordonsskatt för släp slopas 1 feb 2026 för husvagn och släp 751–3000 kg. Överskjutande skatt återbetalas enligt Transportstyrelsen. Läs mer!

Transportstyrelsen: flygtillgänglighet ökar 2025

Transportstyrelsen: Längre bytestider på navflygplatser ökar tillgängligheten 2025. Sundsvall och Ronneby stärks, +48% till europeiska huvudstäder. Läs mer?

Bridgestone gasar på med nya RIDE 6

Det populära motorcykelspelet RIDE är tillbaka med sin sjätte upplaga Samarbetet med däckjätten Bridgestone fördjupas ytterligare. I RIDE 6 blir däckvalet viktigare än någonsin för...

Vill du hålla dig uppdaterad med de senaste motornyheterna?

Följ oss för att få de senaste nyheterna om allt från bilar och motorcyklar till racing och hemmabyggen. Vi håller dig informerad om de mest spännande nyheterna inom motorvärlden!

Genom att anmäla dig till vårt nyhetsbrev godkänner du att få utskick från MotorWorld.se samt att vi lagrar din e-postadress i enlighet med vår personuppgiftspolicy.