EnduroCross 2025: Walker tar hem titeln efter dramatisk final

Jonny Walker och Triumph Racing övervann både kvalfiasko och tuffa banförhållanden för att säkra 2025 års EnduroCross mästerskap

Med samma poäng som FMF KTM:s Trystan Hart, men med fler heatsegrar vann Johnny Walker 2025 års EnduroCross. Hart fick nöja sig med andraplatsen och Ryder LeBlond slutade trea totalt.

Årets mästerskapsstrid gick hela vägen till sista varvet och bjöd på en av de mest dramatiska finalerna i seriens historia. Walker krönte en kväll fylld av spänning i Everett med att bli mästare efter att ha hamnat på samma poäng som den regerande mästaren Hart – men avgjort genom flest heatvinster.


Brutal bana – ett kval att glömma för Walker

Finalen i Angel of the Winds Arena var brutalt utslagsgivande. Mjuka, djupa spår och tung, fuktig jord gjorde att banan mer liknade ett Hard Enduro–heat. Grepp, rytm och linjeval blev avgörande från första varvet. Med sådana förutsättningar blev Walkers kvalproblem desto mer dramatiska.

När Walker jagade en perfekt kvaltid stannade hans 450 mitt i varvet och vägrade starta direkt. Resultatet: en niondeplats och sist bland Pro-förarna – medan Hart säkrade andra val vid grinden och därmed ett stort övertag inför kvällen. Inför finalen ledde Hart med tre poäng och behövde egentligen bara hålla Walker bakom sig för att ta sin tredje raka titel.

Men Walker hade redan visat i Reno att han presterade bäst under press. Nu behövde han göra det igen – och ännu mer.


Heat 1: Haaker tjuvstartar – Walker svarar med mästartempo

Det första heatet fick en kaotisk inledning när Colton Haaker tjuvstartade och tog en otillåten holeshot. Loppet fick fortsätta, men straffet skulle komma senare.

Hart etablerade sig tidigt i toppgruppen medan Walker, som var fast längst bak, började jaga från nionde plats. I de svåra förhållandena var omkörningar riskabla, men Walkers fart i de djupa spåren var på en helt annan nivå. När Haaker gjorde misstag i hinderpartierna tog Walker över ledningen och vann heatet klart – ett tydligt besked om att titelstriden levde.

Hart slutade tvåa, Webb trea och Haaker fick senare ett varvsstraff som sänkte honom till åttonde plats.


Heat 2: Walker klinisk – och nu vänder titelmatchen

Med omvänd startordning var det Niko Piazza som tog starten och skapade tidig oreda. Walker och Hart tvingades återigen avancera bakifrån.

Walker körde tekniskt perfekt och valde linjer med kirurgisk precision. Webb visade sin trialsbakgrund och kämpade sig upp i fältet, men när halva heatet gått var Walker åter i kontroll. Han tog sin andra raka heatseger, Webb blev tvåa och Hart trea – en resultatlista som förändrade mästerskapet helt.

Med två heatsegrar hade Walker nu tiebreak-fördelen. Nu låg pressen helt på Hart.


Heat 3: Hart slår tillbaka – men Walker är taktiskt överlägsen

Hart tog holeshoten i kvällens sista heat och gjorde allt för att ta tillbaka kommandot. Snart utvecklades heatet till en trevägskamp mellan Hart, Webb och LeBlond, tills Webb vurpade hårt efter att ha fastnat i ett djupt spår. Walker, som låg tätt bakom, ärvde därmed ledningen.

Där började den duell alla väntat på. Hart attackerade aggressivt, tog sig förbi och försökte skapa lucka – men Walker behövde inte vinna, bara hålla sig nära. Det gjorde han med mästerlig racecraft och korsade mållinjen som tvåa, vilket räckte till titeln via tiebreak.


Reaktioner: En mästare återuppstår – och en mästare störtas

Walker var enormt lättad. Efter en svag säsongsinledning med dåliga starter hade Triumph-föraren hittat formen när det gällde som mest: fem segrar på de sex sista heaten i Reno och Everett.

“Det är helt fantastiskt. Jag kom hit med bra känsla efter förra rundan. Vi gjorde några ändringar på hojen och trots banan blev det en fantastisk kväll. Nu vill jag bara hem.”

Hart var ärlig i nederlaget. Han beskrev tidigare på kvällen att han ”körde som en junior” innan han hittade farten i sista heatet. Sedan 2022 har han inte slutat utanför topp två – en av de mest imponerande sviterna i sportens historia.


Bakom huvudstriden: Webb fyra – LeBlond tar kliv

Cody Webb slutade fyra i mästerskapet efter en stark finalkväll, trots kraschen i tredje heatet.

Ryder LeBlond säkrade en bästa i karriären med en tredjeplats i tabellen – ett stort steg framåt för Husqvarna-föraren som beskriver 2025 som ett viktigt utvecklingsår.


En bana som formade kvällen

Flera förare kallade banan i Everett en av de tuffaste på flera år. Ryder LeBlond menade till och med att det var den tuffaste han någonsin kört.

Djupa, klibbiga spår tvingade förarna till tidiga linjeval och straffade minsta misstag. Tvåtaktare hade fördel av sin lättare känsla i de mjuka partierna, och tre stenhårda heat pressade både ork och underarmar till gränsen.


Triumphs historiska titel

Triumph Racing tar med detta sin första stora titel i offroad och markerar ett viktigt steg i fabrikens globala satsning. Samtidigt fullbordar Walker sin egen comeback till toppen.


SLUTSTÄLLNING – EX PRO

  1. Jonny Walker (GB) – 141 poäng – Vinner titeln via tiebreak (10 heatsegrar)
  2. Trystan Hart (BC) – 141 poäng – 7 heatsegrar
  3. Ryder LeBlond (PA) – 108 poäng – Karriärbästa
  4. Cody Webb – 106
  5. Colton Haaker – 105
  6. Max Gerston – 89
  7. Tim Apolle – 84
  8. Branden Petrie – 78
  9. Braxton Hintze – 74
  10. Cooper Abbott – 68

RESULTAT – RUNDA 6

EX Pro Women

  1. Rachel Gutish – Rieju
  2. Shelby Turner – GasGas
  3. Chantelle Bykerk – KTM

EX Expert

  1. Ty Cullins – TM
  2. Marc Fernandez – Rieju
  3. Nick Thompson – KTM

EX Novice

  1. Tim Eppelmann – Beta
  2. Ethan Surry – KTM
  3. Conlan Archer – Sherco

EX Intermediate

  1. Kael Widdicombe – Fantic
  2. Max Eppelmann – Beta
  3. Landon Lampinen – Husqvarna

EX Veteran

  1. Bobby Prochnau – KTM
  2. Xavier Leon Sole – KTM
  3. Gavin McCarthy – KTM

EX Junior

  1. Max Eppelmann – Beta
  2. Cole Clarkson – GasGas
  3. Kael Widdicombe – Fantic

EX Club

  1. Landon Lampinen – Husqvarna
  2. Cooper Stevens – GasGas
  3. Tim Eppelmann – Beta

SERIERESULTAT 2025 – AMA EnduroCross

EX Pro Women – Total

  1. Rachel Gutish – Rieju
  2. Shelby Turner – GasGas
  3. Chantelle Bykerk – KTM

EX Expert – Total

  1. Marc Fernandez – Rieju
  2. Ty Cullins – TM
  3. Nico Piazza – Husqvarna

EX Novice – Total

  1. Ethan Surry – KTM
  2. Conlan Archer – Sherco
  3. Tegan Warnick – KTM

EX Intermediate – Total

  1. Max Eppelmann – Beta
  2. Cooper Stevens – GasGas
  3. Cole Clarkson – GasGas

EX Veteran – Total

  1. Gavin McCarthy – KTM
  2. Ray Amos – KTM
  3. Bobby Prochnau – KTM

EX Junior – Total

  1. Max Eppelmann – Beta
  2. Cole Clarkson – GasGas
  3. Kael Widdicombe – Fantic

EX Club – Total

  1. Cooper Stevens – GasGas
  2. Ostyn Fox – Yamaha
  3. Shandon Millett – Kawasaki
Peter Mackhé
Peter Mackhé
Peter Mackhé är grundaren av MotorWorld och har en lång passion för allt som rör motorer. Med ett särskilt intresse för bilar och motorcyklar startade han MotorWorld för att skapa en plattform där alla motorentusiaster kan samlas och dela sin glädje. Peter har en bakgrund inom både racing och hemmabyggen och brinner för att sprida nyheter och berättelser om allt från klassiska fordon till de senaste innovationerna inom motorvärlden.

Mer från samma skribent

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Relaterade artiklar

Annons

Senaste artiklarna

Volvo EX60 2026: ökad produktion i Torslanda

Volvo ökar produktionen av EX60 2026 efter starka order i Europa, 3 000 i Sverige. Torslanda kan hålla öppet en extra vecka. Kundbilsproduktion nästa månad.

Audi RS 5 laddhybrid – första testet och tekniken

Audi RS 5 laddhybrid testas på bana och berg i Marocko. V6 biturbo + elmotor, 470 kW/825 Nm och ny quattro med elmomentfördelning. Läs mer.

Volvo mjukvaruuppdatering: nya Volvo Car UX rullas ut

Volvo rullar ut sin största over-the-air‑uppdatering: Volvo Car UX ger snabbare åtkomst och enhetligt gränssnitt till 2,5 miljoner bilar. Läs vad som ändras.

Vill du hålla dig uppdaterad med de senaste motornyheterna?

Följ oss för att få de senaste nyheterna om allt från bilar och motorcyklar till racing och hemmabyggen. Vi håller dig informerad om de mest spännande nyheterna inom motorvärlden!

Genom att anmäla dig till vårt nyhetsbrev godkänner du att få utskick från MotorWorld.se samt att vi lagrar din e-postadress i enlighet med vår personuppgiftspolicy.