Fordchefen slår tillbaka mot Cadillac F1: ”skrattretande”

Jim Farley avfärdar kritiken mot Fords Formel 1-satsning – men erkänner att GM och Cadillac valt olika vägar

Fords comeback till Formel 1 tillsammans med Red Bull Racing har väckt uppmärksamhet – samt kritik. Nu svarar Ford Motor Companys vd Jim Farley på påståenden om att samarbetet bara skulle vara ren marknadsföring. ”Det är inte ens värt att diskutera”, säger han.


Cadillacchef ifrågasatte Fords roll i F1

Uttalandena kom i samband med att Red Bull presenterade sin Formel 1-bil för säsongen 2026 i Detroit – Fords hemstad – där företaget nu officiellt inleder sitt nya F1-äventyr som motorpartner.

Tidigare samma dag hade Cadillac F1-teamets vd Dan Towriss sagt att Fords samarbete med Red Bull i praktiken är ett marknadsavtal med mycket begränsad teknisk påverkan, och att General Motors till skillnad från Ford är delägare i sitt F1-projekt. Han menade att de två satsningarna inte går att jämföra.

Jim Farley: ”skrattretande”

När frågan ställdes till Ford-chefen Jim Farley var reaktionen tydlig.

– Det är skrattretande. Det är inte ens värt att kommentera, sade Farley och markerade tydligt sitt missnöje.

Stämningen i rummet ska enligt uppgift ha blivit märkbart spänd.

”Det här handlar om teknik – inte dekaler”

Red Bulls teamchef Laurent Mekies tog därefter ordet och förklarade varför Ford valts som partner.

Enligt Mekies bidrar Ford med tillverkningskapacitet, ingenjörskompetens och utvecklingshastighet som Red Bull inte skulle kunna uppnå på egen hand. Samarbetet handlar om att snabbt kunna ta fram komponenter av hög kvalitet och korta ledtider – avgörande faktorer i Formel 1.

– Det här är i grunden en business som handlar om människor. För att vinna behöver man de bästa ingenjörerna och den bästa kompetensen. Med Ford får vi tillgång till över 200 000 medarbetare, sade Mekies.

Mer än marknadsföring

Ford betonar att partnerskapet inte handlar om synlighet på bilen, utan om ett djupt tekniskt samarbete där både kunskap, hårdvara och personal delas mellan Ford i Detroit och Red Bull Powertrains i Milton Keynes.

Jim Farley återkom senare flera gånger till ämnet och underströk att Ford gjort ett långsiktigt åtagande.

– Vi har förbundit oss till ett fyraårigt partnerskap. Det här är inte Fords första Formel 1-satsning. Det finns enorm erfarenhet inom företaget, sade Farley.

Han beskrev också Formel 1 som den naturliga platsen för Ford att utveckla framtida kompetens inom aerodynamik, drivlinor och avancerad ingenjörskonst.

– När vi analyserade vilka problem Ford måste lösa för att leda marknaden, kom svaret alltid tillbaka till Formel 1. Det är där de bästa människorna finns, sade han.

Cadillac och Ford – två olika strategier

Samtidigt är det korrekt att GM och Cadillac valt en annan väg. Cadillac kommer att tävla i Formel 1 från 2026 med kundmotorer från Ferrari, medan GM siktar på att ha en egenutvecklad drivlina klar till 2029. Först då blir Cadillac ett fullvärdigt fabriksteam, i klass med Ferrari och Mercedes.

Fords strategi skiljer sig – men enligt bolaget betyder det inte att engagemanget är mindre.

– Det här är exakt där vi vill vara. Vårt mål är att stötta Red Bull och i slutändan stå överst på prispallen, sade Farley.


Faktaruta: Ford vs Cadillac i Formel 1

Ford

  • Partner till Red Bull Racing från 2026
  • Teknisk motor- och utvecklingspartner
  • Fokus på drivlina, tillverkning och ingenjörskompetens
  • Fyraårigt åtagande

Cadillac / GM

  • Eget F1-team från 2026
  • Ferrari-motorer 2026–2028
  • Egen GM-utvecklad drivlina planerad till 2029
  • GM blir då full fabrikstillverkare i F1

Källa TheDrive

Peter Mackhé
Peter Mackhé
Peter Mackhé är grundaren av MotorWorld och har en lång passion för allt som rör motorer. Med ett särskilt intresse för bilar och motorcyklar startade han MotorWorld för att skapa en plattform där alla motorentusiaster kan samlas och dela sin glädje. Peter har en bakgrund inom både racing och hemmabyggen och brinner för att sprida nyheter och berättelser om allt från klassiska fordon till de senaste innovationerna inom motorvärlden.

Mer från samma skribent

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Relaterade artiklar

Annons

Senaste artiklarna

Isuzu D-Max BEV – nya elpickupen nu i Sverige

Isuzu D-Max BEV lanseras i Sverige med 4x4, 3 500 kg dragvikt, 1 ton last och upp till 263 km WLTP. Pris från 659 900 kr exkl moms. Läs mer.

Mercedes visar nya elbilen VLE – plats för upp till åtta

Första bilderna på Mercedes-Benz VLE: åttasitsig el-MPV på 800 V med upp till 70 mil WLTP och 300 kW snabbladdning. Svensk säljstart i vår. Läs mer.

Jeffrey Herlings dominerade i MXGP-premiären

Jeffrey Herlings visade vart skåpet ska stå när 2026 års MXGP-säsong dundrade igång i argentinska Bariloche. Trots ett tufft kval i lördags klev "The Bullet"...

Vill du hålla dig uppdaterad med de senaste motornyheterna?

Följ oss för att få de senaste nyheterna om allt från bilar och motorcyklar till racing och hemmabyggen. Vi håller dig informerad om de mest spännande nyheterna inom motorvärlden!

Genom att anmäla dig till vårt nyhetsbrev godkänner du att få utskick från MotorWorld.se samt att vi lagrar din e-postadress i enlighet med vår personuppgiftspolicy.