Mercedes Benz växlar upp produktionen av elektriska CLA

Stark efterfrågan på nya elektriska Mercedes CLA kan orsaka väntetider

Vissa kommer kanske att behöva vänta intill nästa år innan de får sin nya Mercedes CLA då det är stort tryck i orderböckerna. Elversionen tillverkas redan för fullt då orderböckerna är överfulla, senare i år startar även produktionen av hybridbilen. Båda elversionerna av nya CLA är kommer med kraftfulla 85 kWh litiumjonbatterier.

Det visar sig att rapporterna om sedanens död kanske var något överdrivna. Visst har de flesta stora tillverkare har skrotat sedanmodellerna till förmån för SUV, som just nu är populära.

Men vissa tillverkare – däribland Mercedes – har en stark tilltro till mer ”vanliga” bilar och fortsätter att lansera nya sedaner

Bara tre månader efter att tredje generationens CLA presenterades växlar Mercedes redan upp produktionstakten. Efterfrågan har varit så stark att tillverkaren har infört ett tredje skift i fabriken för att hinna med. För första gången erbjuds CLA som en helelektrisk bil, vid sidan av flera versioner med förbränningsmotor, vilket sannolikt är en bidragande orsak till det ökade intresset.

Snabb upptrappning av elbilsproduktionen

Mercedes produktionschef Jörg Burzer bekräftar att orderläget för nya CLA är ”mycket uppmuntrande” och att produktionsökningen går enligt plan. Tillgången på vissa komponenter – särskilt sällsynta jordartsmetaller från Kina som behövs till eldrivlinan – har varit ett orosmoment i hela bilbranschen, men Mercedes säger sig ha säkrat de nödvändiga delarna.

I dagsläget rullar omkring 200 exemplar ut från produktionslinan varje dag vid Mercedes fabrik i Stuttgart-Untertürkheim. Med 250 arbetsdagar per år motsvarar det en årlig produktion på cirka 50 000 fordon. Men enligt Burzer är fabriken byggd för att kunna hantera ”hundratusentals” fordon, särskilt när fler modeller kommer att byggas på den nya MMA-plattformen.

Även om stark efterfrågan är positivt innebär det också längre leveranstider. Enligt Automobilwoche kommer många exemplar av nya CLA inte att levereras förrän nästa år, trots att orderböckerna öppnade redan i april. Det kan få Mercedes att pausa internbeställningar från sina egna anställda, för att i stället prioritera sins lojala kunder.

Framtida CLA-modeller

Produktionen av bensindrivna CLA-varianter väntas starta inom de närmaste månaderna. Mercedes planerar även att börja bygga nya CLA Shooting Brake innan årets slut.

De två elversionerna av nya CLA kallas CLA 250+ med EQ Technology och CLA 350 4Matic med EQ Technology. Båda har ett 85 kWh litiumjonbatteri och 800-volts elarkitektur. Basmodellen levererar 268 hk och 335 Nm via en motor bak, medan CLA 350 har dubbla motorer fram och bak som tillsammans ger 349 hk och 515 Nm.

Förbränningsmotorversionerna kommer att använda 1,5-liters fyrcylindriga motorer med 48-volts mildhybridsystem. Prestandasiffror för dessa modeller har ännu inte offentliggjorts.

Peter Mackhé
Peter Mackhé
Peter Mackhé är grundaren av MotorWorld och har en lång passion för allt som rör motorer. Med ett särskilt intresse för bilar och motorcyklar startade han MotorWorld för att skapa en plattform där alla motorentusiaster kan samlas och dela sin glädje. Peter har en bakgrund inom både racing och hemmabyggen och brinner för att sprida nyheter och berättelser om allt från klassiska fordon till de senaste innovationerna inom motorvärlden.

Mer från samma skribent

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Relaterade artiklar

Annons

Senaste artiklarna

Transportsektorns klimatomställning: Vad hindrar?

Vad bromsar klimatomställning i transportsektorn? Låg betalningsvilja, otydliga regler och svängningar i reduktionsplikten. Se nyckeltal och vägar framåt.

Tågresor 2025: Fler väljer tåget – punktlighet & pris

Ny rapport visar rekord för tågresor: 70 % reste senaste året, men färre åker fjärrtåg ofta. Punktlighet och biljettpris drar ned betygen. Vad krävs för fler?

WSX South Africa 2025 – Jason Anderson världsmästare

Resultat från säsongsfinalen i Cape Town World Supercross Championship 2025 avslutades med finalrundan i Cape Town, Sydafrika, där säsongens sista heat kördes inför fullsatta läktare. Med både...

Vill du hålla dig uppdaterad med de senaste motornyheterna?

Följ oss för att få de senaste nyheterna om allt från bilar och motorcyklar till racing och hemmabyggen. Vi håller dig informerad om de mest spännande nyheterna inom motorvärlden!

Genom att anmäla dig till vårt nyhetsbrev godkänner du att få utskick från MotorWorld.se samt att vi lagrar din e-postadress i enlighet med vår personuppgiftspolicy.