Nya Mercedes Benz CLA med eldrift testad i Köpenhamn
Nya Mercedes CLA kommer i två versioner antingen bakhjulsdrivna 250 eller 350 med fyrhjulsdrift. Båda modellerna är kvicka och körglada 250 modellen accelererar från 0 till 100km/h på 6,7 sekunder medan 350 tar dig från 0 till 100km/h på snabba 4,9 sekunder. För mer teknisk beskrivning besök Mercedes.

Imponerande siffror för nya Mercedes CLA
Nya CLA är helt uppdaterad från botten upp med en ny elbilsarkitektur där allt handlar om magiska siffran 8. Den har 800 volts laddning som har en räckvidd på närmare 80 mil i testcykeln (räkna med ca 50 mil i svenska förhållanden, du kan troligtvis klara dig från Sthlm till Östersund utan att ladda). Dessutom laddar den batterierna till 80 procent på snabba 10 minuter imponerande siffror.

Men det är framför allt bygget av nya Mercedes CLA EV som imponerar. Man har lyckats hålla bilen låg den ska bara ha vuxit 3 centimeter på höjden. Ingenjörerna har letat centimetrar överallt, en av anledningen att alla modeller har glastak är att man sparade ett par centimeter på höjden, dessutom får man en snygg luftig kupé.

Kvalitén är klassisk Mercedes, det vill säga premium, man kan verkligen bygga bilar

Designen har inte gått bananas som många andra elbilar som antingen är höga SUV liknande klossar för att få plats med batterier och teknik, eller så ser de ut som tvålkoppar för att få till aerodynamiken. Men nya Mercedes CLA ser ut som typ den gamla modellen fast mycket snyggare och modernare, som en M-B ska se ut helt enkelt.

Nya Mercedes är riktigt snygg på ett stramt sätt både utvändigt och invändigt
När man kliver in i nya Mercedes CLA får man krypa ned i bilen som man alltid har gjort med sportiga kupébilar. Interiören är snygg proper och väl sammansatt utan gnissel eller knarr (som min YouTube kompis kommenterade att tidigare M-B EV knarrar i inredningen, det märktes inget av).

Väl på vägen känns den som en vanlig bil med högtalare som ska ge intrycket av att motorn accelererar utan konstiga rymdsound som har varit populärt bland vissa. Stolarna fram är riktigt sköna, baksätena är dock lite trånga för fullvuxna det är mer en bil för två eller för en familj med småbarn. Drivlinan har två växlar för att optimera effekten mellan stadskörning och landsvägskörning.

Överlag är interiören snygg och sparsmakad med bra digitala skärmar, en testkollega saknade de klassiska rattarna och reglagen och tyckte att man saknade känslan och närheten att kunna ändra saker genom att känna sig fram när man istället är hänvisad till en skärm. En smaksak, personligen tycker jag att alla funktioner är lättillgängliga och lätta att hitta snabbt och enkelt.

Den AI assisterade läget för körning håller farten riktigt bra vid öppna landsvägar rullar den på på när man släpper av gasen, närmar man sig korsningar känner den av det och bromsar ned in i rondellerna. De andra lägena med lite motorbroms är behagliga de med, men enpedal-körningen är lite väl mycket av och på så man känner sig som en ovan förare som gasar och bromsar om vartannat.

Exteriört har man arbetar stenhårt med aerodynamiken för att få maximal räckvidd. Man har vridit och vänt på allt, små saker som backspeglar gör stor skillnad. Man har samtidigt balanserat detta med att hålla vikte nere. Till exempel har man inte valt digitala backspeglar av två skäl trots att man skulle kunna vinna lite till aerodynamiskt.

För det första är många bilförare ganska traditionella och gillat vanliga backspeglar som alltid fungerar oavsett väder och vind. För det andra har man räknat på det man vinner i aero förlorar man i stället i extra vikt med all teknik som krävs. Man har även Aero-hjul på alla modeller fast det är mer diskret och inte så övertydligt som på andra elbilar. Även undersidan är optimerad för att ha så lite luftmotstånd som möjligt.

Man har lyckats få ned luftmotståndet till imponerade 0.21 Cd
Men om vi lägger teknik och räckvidd åt sidan och i stället fokuserar på utseendet då bilköp är emotionella och inte rationella. Ja nya Mercedes CLA är riktigt snygg och tilltalande en bil man blir glad av att möta på morgonen på väg till jobbet.

Vem köper då en Mercedes CLA
Troligtvis de flesta M-B köpare som vill uppgradera till el, men den kommer troligtvis ta kunder från Tesla (som krisar pga. Musk) Polestar och framför allt VW samt de som vill ha tysk kvalité och vill känna sig lite mer säkra på andrahandsvärdet framför kinesiska elbilar.

Bilen kommer fungera för de som långpendlar till jobbet tack vare bra räckvidd, samt bra komfort. Överlag finns det inga brister på nya Mercedes CLA, förutom ett lite trångt baksäte. Den är en riktigt snygg och grymt trevlig bil att köra.

Framför allt uppskattar jag att Mercedes går sin egen väg och bygger en klassisk Mercedes kupé istället för alla höga SUV-liknade elbilar på marknaden

Men frågan är om köparna är redo för en ”vanlig” kupé?
- Mecedes CLA 250+ Advanced Edition med bakhjulsdrift
- 272 hk (200 kW)/335 Nm ca 69 – 78 mil
- 0 – 100 på 6,7 sekunder
- Pris 633 000 kronor
- Privatleasing kostar 5 995 kr/mån och businessleasing 4 995 kr/mån
- Mercedes CLA 350 4MATIC Advanced Edition med fyrhjulsdrift
- 354 hk (260 kW)/515 Nm WLTP-räckvidd ca 67 – 76 mil
- 0 – 100 4,9 sekunder
- Pris 673 000 kronor
- Privatleasing kostar 6 495 kr/mån och businessleasing 5 495 kr/mån






