2026 Beta RX

Beta har uppdaterat sina RX Motocross

Nytt för i år är en 250cc och 350cc RX tvåtaktare, vi såg Casey Stoner köra dirttrack på 350 maskinen. RX 250 tvåtaktaren ska kunna köras i nya GP klassen, den nya 350 tvåtaktaren skulle vara en grym maskin på isen eller andra banor som kräver lite effekt.

Även Beta RX 450 är uppdaterad med en ny topp nytt insug nytt avgassystem samt ny mapp för att matcha uppdateringarna som ska avhjälpa det hårda varvstoppet, den har även fått en ny motvikt i vevpartiet som ska minska vibrationerna. Ska bli spännande att se om uppdateringarna livar upp den letargiska ”ridability”motorn.

Läs mer om nyheterna hos Beta

Peter Mackhé
Peter Mackhé
Peter Mackhé är grundaren av MotorWorld och har en lång passion för allt som rör motorer. Med ett särskilt intresse för bilar och motorcyklar startade han MotorWorld för att skapa en plattform där alla motorentusiaster kan samlas och dela sin glädje. Peter har en bakgrund inom både racing och hemmabyggen och brinner för att sprida nyheter och berättelser om allt från klassiska fordon till de senaste innovationerna inom motorvärlden.

Mer från samma skribent

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Relaterade artiklar

Annons

Senaste artiklarna

Volvo EX60 2026: ökad produktion i Torslanda

Volvo ökar produktionen av EX60 2026 efter starka order i Europa, 3 000 i Sverige. Torslanda kan hålla öppet en extra vecka. Kundbilsproduktion nästa månad.

Audi RS 5 laddhybrid – första testet och tekniken

Audi RS 5 laddhybrid testas på bana och berg i Marocko. V6 biturbo + elmotor, 470 kW/825 Nm och ny quattro med elmomentfördelning. Läs mer.

Uppdatering av mjukvara hos Volvo: nya Volvo Car UX rullas ut

Volvo rullar ut sin största over-the-air‑uppdatering: Volvo Car UX ger snabbare åtkomst och enhetligt gränssnitt till 2,5 miljoner bilar. Läs vad som ändras.

Vill du hålla dig uppdaterad med de senaste motornyheterna?

Följ oss för att få de senaste nyheterna om allt från bilar och motorcyklar till racing och hemmabyggen. Vi håller dig informerad om de mest spännande nyheterna inom motorvärlden!

Genom att anmäla dig till vårt nyhetsbrev godkänner du att få utskick från MotorWorld.se samt att vi lagrar din e-postadress i enlighet med vår personuppgiftspolicy.