Royal Enfield investerar i Stark

Eicher Motors köper in sig i Stark Future

Eicher Motors Ltd. (EML) moderbolaget bakom Royal Enfield köper in sig i Stark Future i Spanien etablerat av svenska Anton Wass hjärnan bakom den nyutvecklade Stark Varg den elektriska crosshojen. Eicher investerar 50 miljoner euro för att få en andel på cirka 10 procent i Stark.

Detta öppnar upp för framtida samarbeta i elprojekt. Enligt den medföljande pressrelease kommer investeringen att bana väg för ett långsiktigt partnerskap. 

”Man kommer att samarbeta med forskning och utveckling inom elektriska motorcyklar, teknikdelning, teknisk licensiering samt tillverkning.”

Bilder – Stark

Peter Mackhé
Peter Mackhé
Peter Mackhé är grundaren av MotorWorld och har en lång passion för allt som rör motorer. Med ett särskilt intresse för bilar och motorcyklar startade han MotorWorld för att skapa en plattform där alla motorentusiaster kan samlas och dela sin glädje. Peter har en bakgrund inom både racing och hemmabyggen och brinner för att sprida nyheter och berättelser om allt från klassiska fordon till de senaste innovationerna inom motorvärlden.

Mer från samma skribent

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Relaterade artiklar

Annons

Senaste artiklarna

Isuzu D-Max BEV – nya elpickupen nu i Sverige

Isuzu D-Max BEV lanseras i Sverige med 4x4, 3 500 kg dragvikt, 1 ton last och upp till 263 km WLTP. Pris från 659 900 kr exkl moms. Läs mer.

Mercedes visar nya elbilen VLE – plats för upp till åtta

Första bilderna på Mercedes-Benz VLE: åttasitsig el-MPV på 800 V med upp till 70 mil WLTP och 300 kW snabbladdning. Svensk säljstart i vår. Läs mer.

Jeffrey Herlings dominerade i MXGP-premiären

Jeffrey Herlings visade vart skåpet ska stå när 2026 års MXGP-säsong dundrade igång i argentinska Bariloche. Trots ett tufft kval i lördags klev "The Bullet"...

Vill du hålla dig uppdaterad med de senaste motornyheterna?

Följ oss för att få de senaste nyheterna om allt från bilar och motorcyklar till racing och hemmabyggen. Vi håller dig informerad om de mest spännande nyheterna inom motorvärlden!

Genom att anmäla dig till vårt nyhetsbrev godkänner du att få utskick från MotorWorld.se samt att vi lagrar din e-postadress i enlighet med vår personuppgiftspolicy.