70 miljoner euro kostar det att vara i toppen i MotoGP

Det är dyrt att köra MotoGP

Du behöver 70 miljoner euro för att ligga i framkant i MotoGP” säger Stefan Pierer VD för KTM och ägare av Pierer Mobility AG Group KTM har störst närvaro i RR världsmästerskap. Man kör ett eget MotoGP fabriksteam som kostar 770 tusen kronor per år.

KTM är även närvarande i Moto2- och Moto3-klasserna genom Tech3 och Aki Ajo, samt med varumärkena GASGAS och Husqvarna som ingår i affärsgruppen.

Enligt SPEEDWEEK.com, och utan att gå in på detaljer, säger Pierer att mellankategorin är den billigaste av de tre som utgör världsmästerskapet:

Moto2 är faktiskt den billigaste kategorin, också på grund av standardmotorerna [från Triumph]. När det gäller chassit är det Kalex som nästan alla kör med i Moto2, även om Boscoscuro inte heller är så dåligt. Moto2 är insteget till MotoGP.

Det är en grym resa som KTM har gjort som idag äger tre starka varumärken KTM, Husqvarna och GasGas, de går från klarhet till klarhet.

Bilder – KTM

Peter Mackhé
Peter Mackhé
Peter Mackhé är grundaren av MotorWorld och har en lång passion för allt som rör motorer. Med ett särskilt intresse för bilar och motorcyklar startade han MotorWorld för att skapa en plattform där alla motorentusiaster kan samlas och dela sin glädje. Peter har en bakgrund inom både racing och hemmabyggen och brinner för att sprida nyheter och berättelser om allt från klassiska fordon till de senaste innovationerna inom motorvärlden.

Mer från samma skribent

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Relaterade artiklar

Annons

Senaste artiklarna

Bilbälte gravid: sätt bältet rätt – ny rekommendation

Lär dig sätta bilbälte gravid rätt under graviditeten. Ny forskningsbaserad rekommendation och råd om komfortprodukter. Vill du resa säkrare?

Circle K ökar laddplatserna 69% – HVO100 växer

Circle K växlar upp: 69% fler laddplatser, 93% för tung trafik och HVO100 växer. Se målet 1 000 platser till 2026 och 1,42 miljoner laddningar. Läs mer!

Tysk cannabisreform: drogpåverkade bakom ratten – stor risk i Skåne

Tysk cannabisreform kopplas till +11,5% drograttfylla i NRW. Vad betyder det för Sveriges gränskontroller och trafiken i Skåne? Läs mer.

Vill du hålla dig uppdaterad med de senaste motornyheterna?

Följ oss för att få de senaste nyheterna om allt från bilar och motorcyklar till racing och hemmabyggen. Vi håller dig informerad om de mest spännande nyheterna inom motorvärlden!

Genom att anmäla dig till vårt nyhetsbrev godkänner du att få utskick från MotorWorld.se samt att vi lagrar din e-postadress i enlighet med vår personuppgiftspolicy.